Lista rzeczy, które warto zabrać do kajaka.
- Napoje i prowiant, w czasie spływu dopisuje apetyt.
- Minimum 1,5 litra wody na osobę.
- Obuwie do wejścia do wody – np. trampki lub buty piankowe (żeby się nie zranić wchodząc do wody), klapki nie są dobrym rozwiązaniem.
- Futerał wodoszczelny lub worek wodoszczelny lub beczka wodoszczelna – by uchronić od zamoczenia: telefon, dokumenty, kluczyki do samochodu (można też użyć mocnego worka na śmieci, lub wypożyczyć worek od nas).
- Czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.
- Kurtka przeciwdeszczowa na ewentualność niepogody.
- Suche ubrania na przebranie (dotyczy szczególnie dzieci).
- Filtry przeciwsłoneczne w kremie, sprayu itp.
- Środek na komary i inne insekty.
- Podstawowa apteczka.
- Worek na śmieci.
Koniecznie
- Planując spływ dostosuj trasę do umiejętności i możliwości wszystkich uczestników (możesz wybrać jedną z proponowanych tras, lub ustalić z nami warunki dostarczenia i odbioru sprzętu na innym odcinku/rzece).
- Przed rozpoczęciem spływu sprawdź prognozę pogody i dostosuj swój ubiór i wyposażenie do warunków atmosferycznych.
- Latem przy ciepłej temperaturze najlepiej założyć kostium kąpielowy lub kąpielówki, na to krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub cienką i przewiewną tunikę lub koszulę z długim rękawem.
- Przeczytaj regulamin na naszej stronie, gdzie opisane są między innymi zasady odwołania rezerwacji.
- Pamiętaj o dobrym humorze – taki spływ umożliwia spędzenie czasu z bliskimi, który będziecie wtedy miło wspominać, nawet jeśli na trasie pojawią się trudności.
- Podstawowe zasady podczas spływu
- Do wsiadania kajak musi być zwodowany, najlepiej równolegle do brzegu, dziobem pod prąd.
- Wsiadając do kajaka obniż swój środek ciężkości, pogłębiając przysiad. Jedną nogę postaw w kokpicie na osi kajaka, druga pozostaje w wodzie przy burcie. Trzymaj się obręczy kokpitu, co zapewni oparcie i jednocześnie stabilizuje kajak i dostaw drugą nogę pośrodku osi kajaka.
- Do brzegu dobijaj zawsze pod prąd.
- Będąc na wodzie staraj się nie wypuszczać wiosła z rąk. Bacznie obserwuj stan rzeki – wiry, zwałki, kamienie, itp. i informuj o nich osobę siedzącą z tyłu, jeśli nie płyniesz sam. Osoba z przodu czyta wodę, osoba z tyu steruje kajakiem.
- Musisz się liczyć z możliwością wywrócenia kajaka.
- Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu, nie odwracając go.
- Kamizelka asekuracyjna zwiększa bezpieczeństwo każdej osoby w przypadku wywrotki kajaka, szoku termicznego wywołanego wpadnięciem do wody itp.W przypadku dzieci i osób nieumiejących pływać nałożenie kamizelki asekuracyjnej jest obowiązkowe.Pozostawiaj miejsce biwakowania i rzekę w co najmniej takim stanie jak zastałeś.
- Rzeka jest domem dzikich zwierząt, w tym wodnego ptactwa, które w sezonie lęgowym wychowuje tu młode. Prosimy uszanuj to i nie strasz niepotrzebnie mieszkańców rzeki pamiętając, że to my jesteśmy tutaj gośćmi.
- Prosimy też zabierz wszystkie wyprodukowane śmieci ze sobą. Możesz je u nas zostawić po zakończeniu spływu.